COORDONATOR DFMEA

Suntem în căutarea unui coordonator dfmea cu experiență în sectorul  automotive pentru important furnizor de rang 1 situat în Oarja, județul Argeș.

Domeniu AUTOMOTIVE
Oraș OARJA, JUDEȚUL ARGEȘ

Responsabilități

  • Planifică și coordonează FMEA de proiectare și de proces în conformitate cu cele mai recente standarde;
  • Asigură respectarea standardelor, precum și a calendarului proiectului
  • Determină domeniul de aplicare și calendarul proiectului FMEA.
  • Se asigură că sunt luate în considerare cerințele specifice ale clientului în ceea ce privește activitățile FMEA;
  • Determinarea echipei FMEA;
  • Realizează ateliere de lucru privind cerințele și le transferă în FMEA;
  • Realizează solicitarea, precum și evaluarea documentelor de intrare pentru crearea FMEA;
  • Se asigură că lecțiile învățate din proiectele anterioare sunt luate în considerare prin interogarea echipei la crearea de noi FMEA;
  • Introduce și actualizează FMEA în software-ul FMEA;
  • Asigură legătura cu alte procese, cum ar fi planurile de testare, planurile de control al proceselor etc;
  • Sprijină evaluarea caracteristicilor SC/CC și documentația acestora;
  • Evaluează și interpretează evaluările de risc;
  • Urmărește și revizuiește acțiunile convenite și programate;
  • Revizuiește și aprobă FMEA-urile critice ale furnizorilor;
  • Prezintă FMEA clienților și auditorilor;
  • Se asigură că toate lucrările prealabile sunt efectuate înainte de prima întâlnire (inclusiv regulile de bază și ipotezele, colectarea de informații etc.);
  • Sprijină dezvoltarea principiilor fundamentale FMEA/ bazei FMEA;
  • Solicită în mod activ menținerea FMEA în faza de producție în serie datorită reclamațiilor și analizelor de rebuturi;
  • Revizuiește acțiunile recomandate de FMEA împreună cu conducerea pentru toate gravitățile ridicate și RPN-urile ridicate;
  • Verifică dacă au fost îndeplinite obiectivele de calitate ale FMEA;
  • Verifică dacă s-a realizat reducerea riscurilor.

Abilități/Competențe

  • Studii universitare finalizate în inginerie mecanică, inginerie electrică, inginerie industrială sau studii comparabile;
  • Cel puțin 5 ani de experiență profesională în industria automotive;
  • Cunoștințe foarte bune ale celei mai recente metodologii FMEA și ale software-ului FMEA (Plato E1ns ar fi ideal);
  • Experiență solidă cu metodele și instrumentele comune de calitate, cum ar fi Pareto, diagrama Ishikawa, analiza 5Why, metoda 8D. Noțiuni de bază în domeniul statisticii;
  • Cunoașterea fluentă a limbii germane/franceze și a limbii engleze în domeniul afacerilor;
  • Abilități solide de prezentare, moderare și comunicare;
  • Gestionarea conflictelor;
  • Gândire analitică și înțelegere tehnică;
  • Raportare;
  • Orientare puternică spre soluții și acțiune, precum și capacitatea de a lucra în echipă.

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii!

    Încarcă CV (max. 10MB): *